Üç Aylar Gibi Günlerde İçki İçmenin Günahı Nedir?

Cevapla
istisare.org
Süper Mod
Süper Mod
Mesajlar: 6479
Kayıt: 11 Haz 2023 16:18

Üç Aylar Gibi Günlerde İçki İçmenin Günahı Nedir?

Mesaj gönderen istisare.org »

Üç aylar gibi mübarek günlerde içki içmenin günahı nedir? Bu konuda bir kaç bir şey duydum ama emin olmak istiyorum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere İslam dininde içki kesinlikle haram olan bir şeydir. Bu nedenle yılın 12 ayı içki içilmemelidir. Bakın bu konu ile alakalı olarak Yüce Mevla’mız ne buyuruyor.

Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytan işi iğrenç şeylerdir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

(Maide 90)

İçki içmek İslam dininde yer alan büyük günahlardan biridir. Büyük Günahlar konusunun 21. maddede bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Peygamber Efendimiz içki içmeyi kötülüklerin anası olarak ifade etmektedir.

Peki Üç Aylarda İçki İçmenin Günahı Nedir?
Ancak sorunuza bir cevap verecek olur ise şunları söylememiz mümkündür. Üç aylar, mübarek günler, kandiller gibi veya Ramazan ayında sevaplar katlanmaktadır ve yüce Mevla’mızın rahmeti çoğalmaktadır. Günahlar ise bu oranda katlanmaktadır.

Bununla birlikte bu rahmete rağmen günahta örneğin içki içmekte ısrar edenin günahı ise katlanmaktadır. Bu konu ile alakalı bir hadis i şerif şu şekildedir.

“Kim Ramazan ayında zina eder, hızsızlık yapar veya içki içerse Allah ve Melekleri bir daha ki Ramazan ayına kadar o kişiye lanet eder.”

Bu nedenle Yüce Mevla’mızdan korkmalıyız. Günahlardan kaçınmalıyız. Haram olan içkiyi kullanmamalıyız. Özellikle Üç aylar gibi mübarek günlerde günahtan daha çok sakınmalıyız.

Bu Konudasın Çünkü Sen İman Sahibi Birisin
Tabi ki bu konuyu ziyaret eden sizler şunu sorabilirsiniz. Hocam tamam ama ben üç aylarda içki içmenin ne kadar günah olduğunu merak ediyorum. Bu sorunun cevabı ise şudur. Bu konuda asıl olan bu mübarek aylarda sevapların ve günahların katlanmasıdır. Burada ki çokluk veya azlık kişiye durumuna göre değişebilmektedir. Bunu belirleyen ise Yüce Mevla’mızdır. Ancak bizler günah olan bir konuda o günahı işleyebilmek için mazeret aramamalıyız.

Son olarak şunu önemle belirtelim. Bu konuyu merak eden ve sadece bu konu için sitemizi ziyaret eden kardeşimiz. Sen belli ki bu günahın büyük olduğunun farkındasın ve içinde rahatsızlık hissediyorsun. Buda senin imanının büyüklüğünü göstermektedir. O halde kalbine bu güzel ışığı veren Yüce Mevla’nı üzme ve bu günahı terk et.

Üç aylar bunun için çok güzel bir vesiledir. Unutma ki sen Mevla’nı güldürürsen O’da seni iki cihanda güldürür. Bizler ne kadar şükretsek azdır. Zira Mevla’mızı güldüren konular bizi cennete sokacak konulardır. İçkiyi bırakmak ise bu çok güzel örneklerden biridir.

Eğer bu konu senin için faydalı olduysa ve bu mübarek aylarda Mevla’mız rızası için bir şeyler yapmaya karar verdiysen sana bir tavsiyemiz var. Sitemizde yer alan Üç aylar hakkında diğer bir çok bilgilere ulaş ve elinden geldiğince kendin için bir şeyler yap.

İslam'da İçki İçmenin Hükmü | Nihat Hatipoğlu ile Kur'an ve İnsan (18. Bölüm)

İçki içmek neden haram? İçki içmenin günahı nedir? İçki içen adam namaz kılabilir mi? İçki içmek büyük günah mı?


Etiketler
İçki İçmenin Günahı Üç Aylar Üç Aylarda İçki İçme
Cevapla

“İlmihal” sayfasına dön